Wydawnictwo: Zona Zero
Kod EAN: 9788368123555
Tematyka: Reportaż
Rok wydania: 2026
Okładka: Twarda
⚠ Ceny w księgarniach stacjonarnych mogą różnić się od cen prezentowanych na stronie.
| 🟢 |
Wrocław, Świdnicka 49
Pod Arkadami
📞 +48 506 689 857
Dziś otwarte od 09:00
|
duża dostępność |
| 🟢 |
Olsztyn, pl. Jana Pawła II 2/3
Centrum Książki
📞 +48 512 350 269
Dziś otwarte od 09:00
|
duża dostępność |
| 🟡 |
Zabrze, Wolności 299
Victoria
📞 +48 506 689 897
Dziś otwarte od 09:00
|
mała dostępność |
| 🟡 |
Warszawa, Świętokrzyska 14
Na Świętokrzyskiej
📞 +48 506 690 060
Dziś otwarte od 10:00
|
mała dostępność |
| 🟡 |
Wejherowo, Sobieskiego 258
Kaszubska
📞 +48 501 709 214
Dziś otwarte od 10:00
|
mała dostępność |
| 🟡 |
Warmiński, Powstańców Warszawy 14
im. I. Krasickiego
📞 +48 512 349 160
Dziś otwarte od 09:00
|
mała dostępność |
Nowy Bliski Wschód
Po wielkiej wojnie Izraela
10 października 2025 roku formalnie zakończyła się wojna w Gazie i ustały działania wojenne wobec Syrii, Iranu i Ruchowi Huti. Gwarantami pokoju wynegocjowanego przez Donalda Trumpa stały się Egipt, Turcja, ZEA i Arabia Saudyjska. Podpisy islamskich przywódców zamykały epokę Wielkiej Wojny Izraela. Ucichły wystrzały, strefa Gazy zeszła z czerwonych pasków międzynarodowych mediów.
Teoretycznie Zachód powinien być usatysfakcjonowany: silne ośrodki władzy w Zatoce czy w Egipcie, kontrolują i zwalczają radykalny islam a Donald Trump znalazł na Bliskim Wschodzie kilku liderów, którzy są sprawni w swoim rzemiośle: Recepa Erdoganaa, emira Tamima Al-Thaniego, następcę tronu Arabii Saudyjskiej Mohammeda Bin Salmana i Benjamina Netanjahu. To politycy z krwi i kości, broniący mocno swoich interesów, potrafiący grać twardo.
Czy Nowy Bliski Wschód zaorze Starą Europę? To nieuniknione. Już teraz najczęściej wybieranym imieniem na zachodzie Starego Kontynentu okazał się Muhammad. Do tego Europa nie potrafiła nawet wypracować wspólnego stanowiska wobec operacji w Gazie, ani nie potrafiła politycznie niczego zaoferować obu stronom sporu.
Teoretycznie Izrael wygrał. Oczekiwał zniszczenia Gazy i ukarania jej mieszkańców zgodnie z zasadą „oko za oko”. Hamasowi udało się jednak przetrwać a Palestyńczycy z Gazy nigdzie nie wyjadą. Wbrew oczekiwaniom izraelskiego rządu ani Gaza, ani strefa buforowa w południowej Syrii nie stanie się też częścią Izraela.
Czy sprawa palestyńska przegrała? W najbliższych latach palestyńska dyplomacja zadowoli się wersją minimum, aby choć trochę wykorzystać korzystną dla siebie koniunkturę światową.
Możemy być pewni, że nastąpi kolejna runda.
Nikt jeszcze nie napisał recenzji do tego produktu. Bądź pierwszy i napisz recenzję.
Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać recenzje do produktów. Jeżeli posiadasz konto w naszym sklepie zaloguj się na nie, jeżeli nie załóż bezpłatne konto i napisz recenzję.